فیزیکفا http://physicfa.ir آموزش فیزیک دبیرستان و کنکور Sun, 18 Aug 2019 10:40:00 +0000 fa-IR hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.7.13 http://physicfa.ir/wp-content/uploads/2014/08/cropped-favicon-150x150.png فیزیکفا http://physicfa.ir 32 32 بیگ بنگ چیست؟ http://physicfa.ir/%d8%a8%db%8c%da%af-%d8%a8%d9%86%da%af-%da%86%db%8c%d8%b3%d8%aa/ http://physicfa.ir/%d8%a8%db%8c%da%af-%d8%a8%d9%86%da%af-%da%86%db%8c%d8%b3%d8%aa/#respond Sat, 17 Aug 2019 10:08:05 +0000 http://physicfa.ir/?p=18112 بیگ بنگ: در طول پنج قرن گذشته از قدرت مشاهدات و آزمایش‌ و استدلال‌های ریاضی استفاده کرده‌ایم تا سد باورهای اشتباه گذشته را بشکنیم. نوع بشر راهی طولانی و پر فراز و نشیب را در تغییر درک خود از عالم، پشت سر گذاشته است. از عالمی که زمین کوچک مرکز آن بود تا کیهان وسیعی …

نوشته بیگ بنگ چیست؟ اولین بار در فیزیکفا پدیدار شد.

]]>
بیگ بنگ: در طول پنج قرن گذشته از قدرت مشاهدات و آزمایش‌ و استدلال‌های ریاضی استفاده کرده‌ایم تا سد باورهای اشتباه گذشته را بشکنیم. نوع بشر راهی طولانی و پر فراز و نشیب را در تغییر درک خود از عالم، پشت سر گذاشته است. از عالمی که زمین کوچک مرکز آن بود تا کیهان وسیعی که صدها میلیارد کهکشان چون ذرات گرد و غبار در آن پراکنده‌اند. سر آغاز این هستی به وسیله نظریه بیگ بنگ شرح داده شده است.  این نظریه یک مدل کیهان شناسی است که تاکنون از دیدگاه آزمایشات و رصدهای نجومی توانسته است بیشترین تائیدات را از سوی جامعه علمی بین المللی به دست آورد. کیهان شناسان با اصطلاح بیگ بنگ به شرح و تفسیر این ایده می پردازند که جهان از یک حالت نخستین بی نهایت گرم تشکیل شده و تمام کائنات در یک هسته اتم یاحتی کوچکتر از آن جای داشت و در یک لحظه این فضا و زمان آغاز می شود یعنی با یک بیگ بنگ که حاصل گرانش شدید ناشی از فشردگی بوده، شروع شد.

big bang بیگ بنگ چیست؟

ادوین هابل کاشف انبساط کیهان

بطور کلی امروزه چنین پذیرفته می شود که فضا، زمان، ماده، انرژی و قوانین طبیعت جملگی با بیگ بنگ پا به عرصه وجود گذاشته اند. شاهد و دلیل وجود بیگ بنگ، قانون مشاهده شده هابل است. ادوین هابل (Edwin Hubble) در سال ۱۹۲۹ از طریق مشاهدات خود و بررسی روی انتقال به سرخ ۲۴ کهکشان و مقایسهٔ آنها با یکدیگر به این نتیجه رسید که کهکشان‌های دورتر با سرعت بیشتری در حال دور شدن هستند، همانطوری که معادلات اینشتین پیش بینی کرده بودند. دانشمندان به این فکر افتادند که اگر جهان در حال انبساط باشد، پس احتمالا آغازی دارد. اگر این کهکشان ها در گذشته های دور، به زمین خیلی نزدیک تر بودند. اگر حرکت کهکشان ها در زمان گذشته را در ذهن خود مسیریابی کنیم ، نه تنها به زمانی می رسیم که جهان آغاز شده، بلکه به این مفهوم می رسیم که کلیه کهکشان ها باید از یک حجم کوچکی شروع به حرکت کرده باشند.

ثابت هابل ( H ) که یکی از مهمترین ثابت ها در علم کیهان شناسی محسوب می شود، نشان می دهد که جهان با چه سرعتی در حال انبساط است. به عنوان مثال، نوار ویدئویی ضبط شده از یک انفجار را در نظر بگیرید. در ویدئوی ضبط شده، ذرات ناشی از انفجار را در حال دور شدن از مرکز انفجار می بینیم. به این ترتیب می توانیم سرعت دور شدن ذرات را از مرکز انفجار محاسبه کنیم. ولی از طرف دیگر همچنین می توانیم ویدئو را به عقب باز گردانیم تا لحظه ای که تمام ذرات در یک نقطه متمرکز شوند. از آنجایی را که سرعت انبساط را از قبل می دانیم، می توانیم به عقب بازگشته و زمانی را که در آن انفجار رخ داده است را محاسبه کنیم.(این مثال برای درک موضوع است و بیگ بنگ قابل مقایسه با هیچ  انفجاری نیست، چون جهان پس از بیگ بنگ، تورم یافت و منبسط شد)

Big Bang بیگ بنگ چیست؟

خط زمانی بیگ بنگ و کیهان شناسی  نوین

از سن عالم  تاکنون، ۱۳٫۸۲ میلیارد سال گذشته ( طبق مشاهدات جدید ماهواره پلانک که نشان داد کیهان نزدیک به ۱۰۰ میلیون سال قدیمی تر است ) طبیعی است برای بیان مرحله های این تحول از زمان استفاده کنیم. ذره هایی مانند پروتون و نوترون، که در فیزیک آنها را با نام کلی باریون می شناسیم، در همان یک ثانیه ی اول بعد ازبیگ بنگ به وجود آمده اند. شاید تصور کنید یک ثانیه در مقابل ۱۳٫۸ میلیارد سال که اصلاً به حساب نمی آید. اما در فیزیک این طور نیست! کیهان زمانی که یک ثانیه یا کسری از ثانیه سن داشته است بسیار داغ بوده است، یک ثانیه بعد از بیگ بنگ را به چند قسمت می شود تقسیم کرد که معنی داشته باشد؟ کوچکترین زمانی که به لحاظ علم فیزیک از ثابت های جهانی که طبق گرانش نیوتن، پلانک، و نیز سرعت نور می توان ساخت زمان پلانک نامیده می شود و برابر ۲۳- ^۱۰ ثانیه، توجه کنید یعنی که ثانیه را به ۱۰۴۳ قسمت تقسیم کنیم و تنها یک قسمت از آن را بگیریم!

این زمان شاخص است برای محدوده ای از تحول عالم که انتظار می رود گرانش کوانتومی شود؛ علت این ادعا این است که در محاسبه ی زمان پلانک ثابت پلانک که نشانه ی کوانتومی بودن است وارد می شود. بنابراین این زمان مرز اعتبار نظریه ی گرانش اینشتین را تعیین می کند و انتظار داریم در زمان های کوتاه تر از آن، که عالم فشرده تر بوده است، گرانش کوانتومی بشود. هیچ رابطه یا فرمول فیزیکی شناخته شده ای وجود ندارد وفقط از این زمان به بعد است که روابط فیزیکی وجود دارند. بعد از عبور از چند مرحله ویژه وکاهش تدریجی دما در زمان ده بتوان منفی ۱۲ چهار نیروی بنیادی شکل گرفته و در زمان ده بتوان منفی شش هم دما آنقدر پایین آمده تا شرایط برای شکل گیری هسته اتمها فراهم شود. دراین زمان عناصر طبیعی بویژه هلیوم وهیدروژن شکل گرفته اند. بعد از گذشت سیصدهزار سال از لحظه آفرینش کیهان برای فوتونها شفاف شده وتابش از ماده جداشده است. با انبساط کیهان ماده ٬از تابش زمینه جداشده و اتمها تشکیل شده اند. گرانش موجب تغییر چگالی های موضعی شده و ستاره ها شکل گرفته اند.

قدیمی ترین و مستقیم ترین انواع شواهد تجربی عباراتند از انبساط نوع هابل که در انتقال سرخ کهکشانها مشاهده شده است، اندازه گیری‌های جزئیات تابش زمینه کیهانی و فراوانی نسبی عناصر سبک که در جریان هسته زایی بیگ بنگ تولید شنده‌اند. امروزه توزیع، تشکیل و تکامل کهکشانها در مقیاس بزرگ نیز به این شواهد افزوده شده است. از این موارد به عنوان چهار ستون نظریه بیگ بنگ یاد شده است.

به تازگی نیز طبق مشاهدات ماهواره پلانک تخمین زده می شود سرعت انبساط جهان که برابر ثابت هابل شناخته می شود، برابر ۶۷٫۱۵ مثبت/منفی ۱٫۲ کیلومتر در ثانیه در مگا پارسک است. (پارسک یک واحد اخترشناسی است و تقریباً برابر ۳ سال نوری است). که کمتر از برآوردهای قبلی به دست آمده از تلسکوپ های فضایی اسپیتزر ناسا و هابل میباشد. ( داده های پیشین نشان می داد که جهان با سرعت شگفت آور ۷۱ کیلومتر در ثانیه در مگا پارسک در حال انبساط است.)

بیگ بنگ و  تاریخچه تحول کیهانی

یافته های ماهواره WMAP و ماهواره پلانک به دانشمندان اطمینان داد که آنان به سمت یک «مدل استاندارد» کیهان شناسی ، پیش روند. داده های جدید پلانک همچنین بیانگر این است که انرژی تاریک کمتری و ماده ی تاریک و ماده ی معمولی بیشتری در کیهان وجود دارند.این نقشه حاصل پانزده و نیم ماه خیره شدن به دمای و اندازه گیری تابش مایکرو ویو پس زمینه ی کیهان است. برابر برآورد جدیدی ماده تاریک در جهان ۲۶٫۸ درصد است، که قبلا ۲۴ درصد بود، در حالی که انرژی تاریک به میزان ۶۸٫۳ درصد میباشد، در حالی که قبلا ۷۱٫۴ درصد بود. ماده ی معمولی در حال حاضر ۴٫۹ درصد براورد می شود، که قبلا ۴٫۶ درصد بود.

تابش پس زمینه کیهانی دقیق‌ترین نقشه از توزیع ماده در جهان اولیه است. این نقشه، نوسانات ریز دمایی متناظر با تفاوت‌های اندک چگالی روزهای اولیه نواحی مختلف عالم را نشان می‌دهد. این تفاوت‌های بذر ساختار آینده جهان را شکل دادند، یعنی همان چیزی که نمود آن امروزه به شکل ستارگان و کهکشان‌ها در تمام کیهان پراکنده شده است. نقشه تهیه شده پلانک از CMB اخترشناسان و کیهان‌شناسان را قادر ساخته تا طیف وسیعی از مدل‌های مربوط به منشاء و تکامل کیهان را به بوته آزمایش بگذارند. ماهواره پلانک در زمستان سال ۲۰۰۹ به فضا پرتاب شد و مدت ۴٫۵ سال را به پیمایش و جستجوی آسمان پرداخت؛ تا روند تکامل ماده کیهانی را در طول زمان مطالعه کند. در نهایت روز ۱ آبان تلسکوپ فضایی پلانک به ماموریت تهیه نقشه تابش پس زمینه کیهانی پایان داد، پیش از پلانک ماهواره COBE و WMAP این وظیفه را بر عهده داشتند.

Planck and the Cosmic microwave background بیگ بنگ چیست؟
نقشه  پلانک از قدیمی ترین نور در جهان که به نام پس زمینه کیهانی شناخته می شود ، با دقت بی سابقه ای انجام شد

 

اگر چه هنوز شکافهای زیادی وجود دارد ، با این حال اختر فیزیکدانان با استفاده از داده های دریافتی، در حال ترسیم نمای کلی یک نظریه استاندارد هستند. با استفاده از تصاویری که ما امروز در کنار هم قرار می دهیم، می بینیم که سیر تکاملی جهان، با خنک شدن آن مراحل متفاوت و مستقلی را پیموده است. گذار از این مراحل مختلف بیانگر به هم ریختن تقارن و تجزیه یک نیروی واحد طبیعت است. در ادامه، مراحلی که تا به امروز شناخته شده اند، از این قرارند :

۱ ) قبل از ۴۳- ^۱۰ ثانیه، عصر پلانک

تقریبا هیچ چیز در مورد عصر پلانک مشخص نیست. در انرژی پلانک ( ۱۹^۱۰ میلیارد الکترون ولت ) ، نیروی گرانش به اندازۀ نیروهای کوانتومی قوی بوده است. در نتیجه ، چهار نیروی جهان احتمالا در یک «ابر نیرو» متحد بوده اند. شاید جهان در فاز کاملی از «هیچ» یا فضای خالی با ابعاد بیشتر، وجود داشته است. تقارن مرموزی که تمام این چهار نیرو را با هم ترکیب می کند باعث تغییر ناپذیری معادلات می گردد، بیشتر «ابر تقارن» است. به دلایل ناشناخته، تقارن مرموزی که تمام چهار نیرو را متحد ساخته، شکسته شده و حباب کوچکی شکل گرفته است. این حباب کوچک همان جهان جنینی ما است که شاید در نتیجه یک افت و خیز کوانتومی تصادفی ایجاد شده باشد. اندازۀ این حباب برابر «طول پلانک» یعنی ۳۳- ^۱۰ سانتیمتر، بوده است.

۲ ) ۳۴- ^۱۰ ثانیه ، عصر گات

شکست تقارن حبابی به وجود آورد که به سرعت انبساط یافت. با متورم شدن حباب، چهار نیروی بنیادی به سرعت جدا شدند. گرانش، اولین نیرویی بود که از سه نیروی دیگر جدا شد و به این ترتیب موج ضربه ای را در سراسر جهان آزاد کرد. تقارن اصلی ابر نیرو به تقارن کوچکتری شکسته شد، شاید به تقارن گات. بر هم کنشهای قوی، ضعیف و الکترومغناطیسی باقی مانده، هنوز از طریق تقارن گات با هم متحد بودند. جهان در طی این مرحله، به دلایلی که هنوز مشخص نیست، با ضریب بسیار بزرگی، حدود ۵۰^۱۰ متورم و باعث شد فضا سریع تر از سرعت نور منبسط شود. دما در این حالت برابر ۳۲^۱۰ بوده است.

۳ ) ۲۴- ^۱۰ ثانیه ، پایان تورم

با جدا شدن نیروی قوی از دو نیروی دیگر، دما به ۲۷^۱۰ درجه کاهش یافت. دورۀ تورم پایان یافت، جهان آرام گرفت و از آن پس با انبساط استاندارد فریدمن به کار خود ادامه داد. در این حالت، جهان «سوپ» پلاسمای داغ شامل کوارک ها، گلئون ها و لپتون ها آزاد بود. کوارک های آزاد پس از تراکم به پروتون ها و نوترونهای امروزی تبدیل شدند. جهان ما در این مرحله هنوز بسیار کوچک بود و ابعاد آن تنها به ابعاد فعلی منظومۀ شمسی می رسید. ماده و پاد ماده یکدیگر را خنثی کردند، اما مقدار ماده نسبت به پاد ماده کمی بیشتر بود ( یک در میلیارد ) و باعث به وجود آمدن ماده ای شد که امروزه در اطراف خود می بینیم. ( با مشاهدۀ ذره بوزون هیگز و چگونگی جرم دار شدن ماده که توسط برخود دهندۀ بزرگ هادرون انجام شد دانشمندان توانستند این مرحله را بازسازی کنند. )

thebigbang بیگ بنگ چیست؟
جدول زمانی جهان در مدت ۱۳٫۸ میلیارد سال ، از بیگ بنگ، دوران تاریک کیهانی، تشکیل نخستین ستارگان، و گسترش و انبساط کیهان تا دوران کنونی نشان می دهد.

۴ ) سه دقیقه ، شکل گیری هسته ها

دما به اندازۀ کافی برای شکل گرفتن هسته ها کاهش پیدا کرده است. طی فرایند همجوشی، هیدروژن به هلیم تبدیل شد. ( که نسبت ۷۵ درصد هیدروؤن به ۲۵ درصد هلیم را در جهان ایجاد کرد. ) مقادیر ناچیزی لیتیم شکل گرفت، ولی فرایند همجوشی عناصر بالاتر ، به دلیل اینکه هسته های دارای ۵ ذره خیلی ناپایدار بودند، متوقف شد. جهان به دلیل تفرق نور به وسیلۀ الکترون های آزاد غیر شفاف بود. این مرحله ، پایان عمر گوی آتشین اولیه محسوب می شود.

۵ ) ۳۸۰۰۰۰ سال بعد ، اتم ها متولد می شوند

دما به ۳۰۰۰ درجه کلوین کاهش یافت. با جایگیری الکترون ها در اطراف هسته ها، اتم ها شکل گرفتند، بدون اینکه به دلیل گرما از هم پاشیده شوند. فوتون ها هم اکنون می توانستند بی آنکه جذب شوند، آزادانه حرکت کنند. این همان تابشی است که به وسیلۀ COBE و WMAP اندازه گیری شده است. جهانی که زمانی مات و مملو از پلاسما بود، حالا شفاف شد. آسمان بجای سفید، اکنون سیاه بود.

۶ ) یک میلیارد سال بعد ، ستارگان متراکم می شوند

دما به ۱۸ درجه کلوین کاهش یافت. اختروش ها ، کهکشان ها و خوشه های کهکشانی، عمدتا به عنوان نتایج فرعی افت و خیزهای کوچک کوانتومی در گوی آتشین اولیه، شروع به تراکم نمودند. عناصر سبک، مثل کربن ، اکسیژن و نیتروژن در ستارگان ساخته شدند. ستارگان شاخته شدند. ستارگان در حال انفجار ، عناصر بعد از آهن را در اسمانها پراکندند. این دوره، دورترین دوره ای است که به وسیلۀ تلسکوپ هابل تصویربرداری شده و قابل تجسس و بررسی است.

۷ ) ۶٫۵ میلیارد سال ، انبساط دِسیتر

انبساط فریدمن به تدریج پایان یافت و سرعت انبساط جهان رو به افزایش گذاشت. به این ترتیب، جهان وارد مرحله ای به نام انبساط دِسیتر شد. در این مرحله، نیروی مرموز ضد گرانشی که هنوز شناسایی نشده، جهان را به پیش می راند.

۸ ) ۱۳٫۸ میلیار سال ، امروز

اکنون دما به ۲٫۷ درجه کلوین کاهش یافته است. ما شاهد جهان امروزی، شامل کهکشانها، ستاره ها و سیارات هستیم. سرعت جهان، در یک حالت گریز، رو به افزایش است.

بیگ بنگ و جهانی بر خاسته از هیچ

ممکن است درنگاه اول با نظریه جهانی از هیچ و جهان های چندگانه مخالفت کنیم، زیرا به نظر می رسد این نظریه قوانین شناخته شده ای مثل قانون بقای ماده و انرژی را به هم می ریزد. در واقع، مجموع کل ماده به علاوه انرژی در جهان احتمالا خیلی کوچک است. درست است که مقدار ماده موجود در جهان شامل تمام ستارگان، سیارات و کهکشان ها مقداری مثبت و بزرگ است، بااین حال انرژی ذخیره شده در گرانش، ممکن است منفی باشد. اگر انرژی مثبت ماده را با انرژی منفی گرانش جمع کنیم، نتیجه عددی نزدیک به صفر خواهد بود! از بعضی جهات می توان گفت چنین جهان هایی آزاد هستند. آنها می توانند از درون خلاء تقریبا بدون هیچ تلاشی، بیرون بجهند. در جهان بسیار شگفت انگیز مکانیک کوانتوم که به توصیف رفتارها در مقیاس زیر اتمی می پردازد، نوسان ها و بی ثباتی های گاه به گاهی می تواند ماده و انرژی را از هیچ پدید آورد و به گفتۀ محققان، این در واقع می تواند به پدید آمدن چیزهای بسیار بزرگ هم بیانجامد.

انرژی تمامی ذرات بنیادی در لحظه تولد جهان ( بیگ بنگ ) بدون جرم بوده‌ اند اما در کسر بسیار کوچکی از ثانیه پس از آن هنگامی که ذرات هیگز از « انرژی بیگ بنگ» پدید آمده و کل جهان را پُر کردند و ناگهان برخی از ذرات بنیادی به واسطه برهم‌ کنش با آنها جرمدار شدند و همچنان این ذرات نامرئی در میدان هیگز جهان انرژی ابتدایی خود را حفظ کرده اند. خوب حال سوال پیش می آید بیگ بنگ انرژی اش را چطور بدست آورده است؟ در مدل های کوانتومی به علت افت و خیزهای میدان گرانشی ناپایدار، باعث می شود گذاری خود به خود به عالم در حال انبساط و ماده رخ دهد. ممکن است فکر کنید خلق ماده و انبساط آن به مقداری انرژی نیاز دارد و بنابراین اگر ماده از « فضای خالی » به وجود آمده باشد؛ پایستگی انرژی که یکی از اصول مسلم فیزیک است، بر هم خواهد خورد.

در واقع ، در فرایند هیچ؛ نقض پایستگی انرژی وجود ندارد. به یاد بیاورید که میدان گرانشی دارای انرژی منفی است. ( حالتی مقید به پروتون در حالتی با انرژی منفی وجود دارد؛ هر نیروی جاذبه ای چنین خصوصیتی دارد و نیروی گرانشی همیشه جاذبه ای است.) بنابراین می توان به موقعیتی رسید که انرژی گرانشی منفی با انرژی مثبت ماده ( و انبساط )در تعادل باشد که در نتیجه انرژی کل صفر می شود. معادلات کیهان شناسی کوانتومی نشان می دهند که عالم به علت افت و خیزهای کوانتومی بطور خود به خودی از خلا به وجود آمده است و بیگ بنگ های متعدد در اعصار مختلف بوده و خواهد بود.

 

 

نوشته بیگ بنگ چیست؟ اولین بار در فیزیکفا پدیدار شد.

]]>
http://physicfa.ir/%d8%a8%db%8c%da%af-%d8%a8%d9%86%da%af-%da%86%db%8c%d8%b3%d8%aa/feed/ 0
فیزیک کنکور ۹۸ – پاسخ تشریحی سوالات داخل و خارج از کشور http://physicfa.ir/%d9%81%db%8c%d8%b2%db%8c%da%a9-%da%a9%d9%86%da%a9%d9%88%d8%b1-98/ http://physicfa.ir/%d9%81%db%8c%d8%b2%db%8c%da%a9-%da%a9%d9%86%da%a9%d9%88%d8%b1-98/#respond Mon, 29 Jul 2019 11:34:11 +0000 http://physicfa.ir/?p=18072 فیزیک کنکور ۹۸ : سوالات فیزیک کنکور ۹۸ به همراه پاسخ تشریحی سوالات برای رشته های علوم تجربی و ریاضی و فیزیک آماده دانلود است. در این مجموعه سوالات درس فیزیک کنکور سراسری داخل کشور و کنکور سراسری خارج از کشور برای دو رشته تجربی و ریاضی مخصوص نظام جدید (۳-۳-۶) به همراه پاسخ تشریحی …

نوشته فیزیک کنکور ۹۸ – پاسخ تشریحی سوالات داخل و خارج از کشور اولین بار در فیزیکفا پدیدار شد.

]]>
فیزیک کنکور ۹۸ :

konkour98 physic فیزیک کنکور 98  پاسخ تشریحی سوالات داخل و خارج از کشور

سوالات فیزیک کنکور ۹۸ به همراه پاسخ تشریحی سوالات برای رشته های علوم تجربی و ریاضی و فیزیک آماده دانلود است. در این مجموعه سوالات درس فیزیک کنکور سراسری داخل کشور و کنکور سراسری خارج از کشور برای دو رشته تجربی و ریاضی مخصوص نظام جدید (۳-۳-۶) به همراه پاسخ تشریحی آن توسط استاد مصطفی کبیری قرار داده شده است.

دانش آموزان با مطالعه پاسخ ها می توانند به دانش خوبی از چگونگی سوالات کنکور سراسری و روش های حل آن ها دست یابند تا موجب موفقیت در کنکور سال های بعد برایشان گردد. همواره یکی از منابع اصلی کنکور، سوالات کنکور سال های گذشته است و باید با مطالعه دقیق آن به روش های طرح سوال توسط طراحان کنکور پی برد. سپس با تمرین بیشتر در حل سوالات مشابه کنکور سراسری می توانید به تسلط بالایی از مباحث دست یافته و در مرحله بعد سرعت تست زدن و به پاسخ صحیح رسیدن را افزایش دهید.

بررسی سوالات فیزیک کنکور ۹۸ توسط استاد مصطفی کبیری :

در سال های اخیر آسانتر شدن سوالات فیزیک رشته ریاضی و فیزیک نسبت به رشته علوم تجربی مشاهده شده بود. در سال ۹۸ هم این مورد تکرار شد. سطح سوالات فیزیک کنکور ۹۸ در رشته ریاضی و فیزیک بسیار ساده بود. و اکثر سوالات از متن و تمرینات کتاب درسی انتخاب شده بود. در کنکور ۹۸ برای نظام جدید (۳-۳-۶) سطح سوالات تقریبا آسان بود طوری که دانش اموز با مطالعه دقیق کتاب درسی و اندکی سرعت عمل به راحتی می توانستد به اکثر سوالات پاسخ صحیح دهند. در سوالات فیزیک رشته علوم تجربی ۲ یا ۳ سوال تقریبا سخت نیز مشاهده شد که با توجه به رقابت شدید در این رشته وجودش قابل انتظار بود. البته به همین سوالات هم با اندکی دقت و داشتن تسلط کافی می شد پاسخ صحیح داد.

با توجه به آسان شدن کتاب های فیزیک نظام جدید و حذف شدن مباحث چالش بر انگیز برای دانش آموزان، این انتظار می رفت که سوالات فیزیک کنکور ۹۸ نسبت به سال های قبل آسان تر باشد. از اینرو به دانش آموزان عزیز توصیه می شود کتاب درسی را با دقت مطالعه کرده و مثال ها و تمرین های آن را با ریز بینی بیشتری بررسی کنند تا در کنکور سال ۹۹ به موفقیت دست پیدا کنند.

دانلود سوالات و پاسخ تشریحی فیزیک کنکور ۹۸ :

پاسخ نشریحی سوالات فیزیک کنکور سراسری ۹۸ داخل کشور رشته علوم تجربی نظام (۳-۳-۶)

پاسخ تشریحی سوالات فیزیک کنکور سراسری ۹۸ داخل کشور رشته ریاضی و فیزیک نظام (۳-۳-۶)

پاسخ تشریحی سوالات فیزیک کنکور سراسری ۹۸ خارج از کشور رشته علوم تجربی نظام (۳-۳-۶)

پاسخ تشریحی سوالات فیزیک کنکور سراسری ۹۸ خارج از کشور رشته ریاضی و فیزیک نظام (۳-۳-۶)

 

 

نوشته فیزیک کنکور ۹۸ – پاسخ تشریحی سوالات داخل و خارج از کشور اولین بار در فیزیکفا پدیدار شد.

]]>
http://physicfa.ir/%d9%81%db%8c%d8%b2%db%8c%da%a9-%da%a9%d9%86%da%a9%d9%88%d8%b1-98/feed/ 0
نمونه سوال امتحانی نوسان و موج http://physicfa.ir/%d9%86%d9%85%d9%88%d9%86%d9%87-%d8%b3%d9%88%d8%a7%d9%84-%d8%a7%d9%85%d8%aa%d8%ad%d8%a7%d9%86%db%8c-%d9%86%d9%88%d8%b3%d8%a7%d9%86-%d9%88-%d9%85%d9%88%d8%ac/ http://physicfa.ir/%d9%86%d9%85%d9%88%d9%86%d9%87-%d8%b3%d9%88%d8%a7%d9%84-%d8%a7%d9%85%d8%aa%d8%ad%d8%a7%d9%86%db%8c-%d9%86%d9%88%d8%b3%d8%a7%d9%86-%d9%88-%d9%85%d9%88%d8%ac/#respond Tue, 12 Mar 2019 11:54:59 +0000 http://physicfa.ir/?p=17489 نمونه سوال امتحانی نوسان و موج : نمونه سوال امتحانی استاندارد از فصل سوم فیزیک دوازدهم رشته علوم تجربی (نوسان و موج) طراحی شده توسط استاد مصطفی کبیری برای دانش آموزان و دبیران فیزیک آماده شده است که می توانید از طریق زیر هم به سوال و هم به پاسخ تشریحی آن دسترسی داشته باشید. …

نوشته نمونه سوال امتحانی نوسان و موج اولین بار در فیزیکفا پدیدار شد.

]]>
نمونه سوال امتحانی نوسان و موج :

ph12 soal pasokhs3 00 نمونه سوال امتحانی نوسان و موجنمونه سوال امتحانی استاندارد از فصل سوم فیزیک دوازدهم رشته علوم تجربی (نوسان و موج) طراحی شده توسط استاد مصطفی کبیری برای دانش آموزان و دبیران فیزیک آماده شده است که می توانید از طریق زیر هم به سوال و هم به پاسخ تشریحی آن دسترسی داشته باشید. پیشنهاد ما برای استفاده از این نمونه سوال اینگونه است که ابتدا همه مفاهیم فصل سوم فیزیک دوازدهم تجربی را با دقت مطالعه کنید و سپس به سوالات پاسخ دهید و بعد از آن با پاسخنامه ای که در اختیار شما قرار دادیم پاسخ های خود را مقایسه کنید. تا به اشکالات خود پی برده و در رفع آن تلاش کنید. هر چند این نمونه سوال برای کتاب فیزیک دوازدهم تجربی طراحی شده اما همه سوالات آن برای دانش آموزان رشته ریاضی و فیزیک نیز مناسب است.

دانلود نمونه سوال امتحانی نوسان و موج :

آزمون نوسان و موج فیزیک دوازدهم تجربی (طراح: مصطفی کبیری)

دانلود پاسخ نمونه سوال امتحانی نوسان و موج :

خرید رایگان

 

 

نوشته نمونه سوال امتحانی نوسان و موج اولین بار در فیزیکفا پدیدار شد.

]]>
http://physicfa.ir/%d9%86%d9%85%d9%88%d9%86%d9%87-%d8%b3%d9%88%d8%a7%d9%84-%d8%a7%d9%85%d8%aa%d8%ad%d8%a7%d9%86%db%8c-%d9%86%d9%88%d8%b3%d8%a7%d9%86-%d9%88-%d9%85%d9%88%d8%ac/feed/ 0
حل تمرین های فصل چهارم فیزیک دوازدهم ریاضی http://physicfa.ir/%d8%ad%d9%84-%d8%aa%d9%85%d8%b1%db%8c%d9%86-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d9%81%d8%b5%d9%84-%da%86%d9%87%d8%a7%d8%b1%d9%85-%d9%81%db%8c%d8%b2%db%8c%da%a9-%d8%af%d9%88%d8%a7%d8%b2%d8%af%d9%87%d9%85-%d8%b1%db%8c/ http://physicfa.ir/%d8%ad%d9%84-%d8%aa%d9%85%d8%b1%db%8c%d9%86-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d9%81%d8%b5%d9%84-%da%86%d9%87%d8%a7%d8%b1%d9%85-%d9%81%db%8c%d8%b2%db%8c%da%a9-%d8%af%d9%88%d8%a7%d8%b2%d8%af%d9%87%d9%85-%d8%b1%db%8c/#respond Wed, 06 Mar 2019 17:07:44 +0000 http://physicfa.ir/?p=17471 حل تمرین های فصل چهارم فیزیک دوازدهم ریاضی : برهم کنش های موج حل تمرین های فصل چهارم فیزیک دوازدهم ریاضی (برهم کنش های موج)  به صورت کاملا تشریحی و به همراه همه شکل ها و بیان چند روش برای حل در برخی از سوالات، برای دانلود آماده شده است. پاسخ تشریحی فیزیکفا ( مصطفی …

نوشته حل تمرین های فصل چهارم فیزیک دوازدهم ریاضی اولین بار در فیزیکفا پدیدار شد.

]]>
حل تمرین های فصل چهارم فیزیک دوازدهم ریاضی : برهم کنش های موج

ph12 s4 r tamrin 00 حل تمرین های فصل چهارم فیزیک دوازدهم ریاضی

حل تمرین های فصل چهارم فیزیک دوازدهم ریاضی (برهم کنش های موج)  به صورت کاملا تشریحی و به همراه همه شکل ها و بیان چند روش برای حل در برخی از سوالات، برای دانلود آماده شده است. پاسخ تشریحی فیزیکفا ( مصطفی کبیری) از بهترین پاسخ هاست که هم برای امتحانات داخلی  و نهایی و هم برای کنکور بسیار مفید است. بنابراین خواندن آن حتما توصیه می شود.

این تمرین ها از کتاب فیزیک دوازدهم برای رشته های ریاضی و فیزیک آماده شده است. در زیر مباحثی که در تمرین ها به آن ها پرداخته شده است، قرار گرفته است که با کلیک بر روی هر کدام از مباحث می توانید مطالب مربوط به آن را بیاموزید. هر کدام از مطالبی که در زیر لینک شده اند حاوی مثال ها و تمرین های فراوان از امتحانات نهایی و کنکور سراسری و سوالات تالیفی هستند. بنابراین حتما آنها را مطالعه کنید:

مباحث تمرین های نوسان و موج:

 • بازتاب موج
 • شکست موج
 • پراش موج
 • تداخل امواج

حل تمرین های فصل چهارم فیزیک دوازدهم ریاضی :

خرید رایگان

 

 

نوشته حل تمرین های فصل چهارم فیزیک دوازدهم ریاضی اولین بار در فیزیکفا پدیدار شد.

]]>
http://physicfa.ir/%d8%ad%d9%84-%d8%aa%d9%85%d8%b1%db%8c%d9%86-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d9%81%d8%b5%d9%84-%da%86%d9%87%d8%a7%d8%b1%d9%85-%d9%81%db%8c%d8%b2%db%8c%da%a9-%d8%af%d9%88%d8%a7%d8%b2%d8%af%d9%87%d9%85-%d8%b1%db%8c/feed/ 0
پاورپوینت تدریس موج و مشخصه های آن http://physicfa.ir/%d9%be%d8%a7%d9%88%d8%b1%d9%be%d9%88%db%8c%d9%86%d8%aa-%d8%aa%d8%af%d8%b1%db%8c%d8%b3-%d9%85%d9%88%d8%ac/ http://physicfa.ir/%d9%be%d8%a7%d9%88%d8%b1%d9%be%d9%88%db%8c%d9%86%d8%aa-%d8%aa%d8%af%d8%b1%db%8c%d8%b3-%d9%85%d9%88%d8%ac/#respond Wed, 06 Feb 2019 18:26:31 +0000 http://physicfa.ir/?p=17093 موج و مشخصه های آن : برای تدریس بخش موج و مشخص های آن از صفحه ۶۱ تا ۷۶ کتاب فیزیک دوازدهم تجربی و از صفحه ۶۹ تا ۸۴ کتاب فیزیک دوازدهم ریاضی فایل پاورپوینت آماده کرده ایم که می توانید از آن استفاده کنید. برای تدریس در رشته تجربی بخش هایی که نیاز به …

نوشته پاورپوینت تدریس موج و مشخصه های آن اولین بار در فیزیکفا پدیدار شد.

]]>
موج و مشخصه های آن :

ph12 s3 ppt moj 00 پاورپوینت تدریس موج و مشخصه های آنبرای تدریس بخش موج و مشخص های آن از صفحه ۶۱ تا ۷۶ کتاب فیزیک دوازدهم تجربی و از صفحه ۶۹ تا ۸۴ کتاب فیزیک دوازدهم ریاضی فایل پاورپوینت آماده کرده ایم که می توانید از آن استفاده کنید. برای تدریس در رشته تجربی بخش هایی که نیاز به تدریس نیست را حذف کنید. این پاورپوینت برای تدریس تنظیم شده است و دبیر فیزیک می تواند از ان استفاده کند. چون اسلاید ها به صورت تیتر وار و نکات مهم تنظیم شده است طوری که دبیر می تواند شکل ها را توضیح دهد و انیمیشن ها و ویدیو های آن را برای دانش آموز توضیح دهد. البته دانش اموزانی که علاقه به ارائه کنفرانس دارند می توانند با مطالعه بخش های مختلف کتاب پاورپوینت موج را تدریس کنند. در زیر می توانید چند تصویر از اسلاید ها را مشاهده کنید.

ph12 s3 ppt moj 022 300x169 پاورپوینت تدریس موج و مشخصه های آن ph12 s3 ppt moj 011 300x169 پاورپوینت تدریس موج و مشخصه های آن ph12 s3 ppt moj 05 300x169 پاورپوینت تدریس موج و مشخصه های آن ph12 s3 ppt moj 04 300x170 پاورپوینت تدریس موج و مشخصه های آن ph12 s3 ppt moj 03 300x169 پاورپوینت تدریس موج و مشخصه های آن

مطالب و عناوینی که این پاورپوینت پوشش می دهد:

 • موج مکانیکی و الکترومغناطیسی و تفاوت های آن
 • شکل و ویدیو موج عرضی و طولی
 • شبیه ساز ایجاد موج عرضی در طناب (Phet)
 • تندی انتشار موج عرضی در طناب و فنر
 • حل تمرین ها و فعالیت ها و پرسش های داخل متن کتاب
 • حل تمرین های پایان فصل با توجه به مبحث
 • موج الکترومغناطیسی و تعیین جهت انتشار آن با قاعده دست راست
 • طیف امواج الکترومغناطیسی
 • ویدیوی آزمایش انتشار موج الکترومغناطیسی در خلا
 • موج صوتی و تندی انتشار صوت در گاز ها
 • شدت صوت و تراز شدت صوت به همراه تست های کنکور سراسری
 • شکل، انیمیشن و ویدیوی تولید صوت در هوا
 • ویدیو و انیمیشن اثر دوپلر
 • جابه جایی دوپلری در امواج الکترومغناطیسی
 • توضیح به همراه ویدیو شکستن دیوار صوتی و ایجاد مخروط ماخ
 • انتقال به سرخ و انتقال به آبی

دانلود پاورپوینت تدریس موج و مشخصه های آن :

به سبد خرید شما اضافه شد.

به سبد خرید شما اضافه شد.

فایل قابل ویرایش می باشد و می توانید بخش هایی از آن را حذف یا به آن اضافه کنید و از هیچ لوگویی در آن استفاده نشده است.

فایل با power point 2016 و با فونت فارسی B Koodak آماده شده است. برای بهم نریختن از فونت های سری بی استفاده کنید.

فایلی که دانلود می کنید به صورت Zip می باشد که حاوی دو فایل پاورپوینت و شبیه ساز است.

برای اجرای شبیه ساز phet را با استفاده از مرورگرهای بروز شده ترجیحا فایرفاکس یا گوگل کروم استفاده کنید.

تصحیح کنید: در اسلاید ۲۹ تندی صوت در جامد بیشتر از مایع و در مایع بیشتر از گاز است.( به اشتباه برعکس تایپ شده است)

فایل پاورپوینت توسط مصطفی کبیری مدیریت فیزیکفا تهیه و تنظیم شده است.

نوشته پاورپوینت تدریس موج و مشخصه های آن اولین بار در فیزیکفا پدیدار شد.

]]>
http://physicfa.ir/%d9%be%d8%a7%d9%88%d8%b1%d9%be%d9%88%db%8c%d9%86%d8%aa-%d8%aa%d8%af%d8%b1%db%8c%d8%b3-%d9%85%d9%88%d8%ac/feed/ 0
اصغر معصوم نیا سماکوش http://physicfa.ir/%d8%a7%d8%b5%d8%ba%d8%b1-%d9%85%d8%b9%d8%b5%d9%88%d9%85-%d9%86%db%8c%d8%a7/ http://physicfa.ir/%d8%a7%d8%b5%d8%ba%d8%b1-%d9%85%d8%b9%d8%b5%d9%88%d9%85-%d9%86%db%8c%d8%a7/#respond Sun, 27 Jan 2019 06:22:13 +0000 http://physicfa.ir/?p=16963 اصغر معصوم نیا سماکوش  دبیر رسمی آموزش و پرورش دبیر فیزیک بابل و کلاردشت و آمل کارشناسی ارشد فیزیک هسته ای دانشگاه مازندران تدریس فیزیک دهم، یازدهم، دوازدهم و کنکور سراسری اطلاعات دبیر: نام و نام خانوادگی: اصغر معصوم نیا سماکوش شهر محل تدریس: بابل، آمل، کلاردشت شهر محل برگزاری کلاس: بابل، آمل، کلاردشت مدرک تحصیلی: کارشناسی …

نوشته اصغر معصوم نیا سماکوش اولین بار در فیزیکفا پدیدار شد.

]]>
اصغر معصوم نیا سماکوش  دبیر رسمی آموزش و پرورشman physics teacher 300x300 اصغر معصوم نیا سماکوش

دبیر فیزیک بابل و کلاردشت و آمل

کارشناسی ارشد فیزیک هسته ای دانشگاه مازندران

تدریس فیزیک دهم، یازدهم، دوازدهم و کنکور سراسری

اطلاعات دبیر:

نام و نام خانوادگی: اصغر معصوم نیا سماکوش

شهر محل تدریس: بابل، آمل، کلاردشت

شهر محل برگزاری کلاس: بابل، آمل، کلاردشت

مدرک تحصیلی: کارشناسی ارشد فیزیک هسته ای دانشگاه مازندران

دبیر: رسمی آموزش و پرورش

تجربه های تدریس:

۲۰ سال سابقه تدریس در دبیرستان های نمونه دولتی و غیر انتفاعی

ارائه روش های نوین تدریس در کنکور و امتحان نهایی

کلاس های رفع اشکال و جمع بندی فصل های مختلف دروس فیزیک به طور جداگانه

تدریس دروس:

فیزیک دهم، فیزیک یازدهم، فیزیک دوازدهم، کنکور سراسری، امتحانات نهایی و داخلی مدارس

هزینه های کلاس:

متغیر از ۸۰ تا ۱۵۰ هزار تومان

اطلاعات تماس اصغر معصوم نیا سماکوش:

 

telegram: @masoomnia1

mobile: ۰۹۱۱۱۱۶۶۰۸۸

نوشته اصغر معصوم نیا سماکوش اولین بار در فیزیکفا پدیدار شد.

]]>
http://physicfa.ir/%d8%a7%d8%b5%d8%ba%d8%b1-%d9%85%d8%b9%d8%b5%d9%88%d9%85-%d9%86%db%8c%d8%a7/feed/ 0
پاورپوینت تدریس ویژگی های فیزیکی مواد http://physicfa.ir/%d9%be%d8%a7%d9%88%d8%b1%d9%be%d9%88%db%8c%d9%86%d8%aa-%d8%aa%d8%af%d8%b1%db%8c%d8%b3-%d9%88%db%8c%da%98%da%af%db%8c-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d9%81%db%8c%d8%b2%db%8c%da%a9%db%8c-%d9%85%d9%88%d8%a7%d8%af/ http://physicfa.ir/%d9%be%d8%a7%d9%88%d8%b1%d9%be%d9%88%db%8c%d9%86%d8%aa-%d8%aa%d8%af%d8%b1%db%8c%d8%b3-%d9%88%db%8c%da%98%da%af%db%8c-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d9%81%db%8c%d8%b2%db%8c%da%a9%db%8c-%d9%85%d9%88%d8%a7%d8%af/#respond Fri, 18 Jan 2019 10:23:32 +0000 http://physicfa.ir/?p=16525 پاورپوینت تدریس ویژگی های فیزیکی مواد برای تدریس ۳ بخش حالت های ماده، ویژگی های فیزیکی مواد در مقیاس نانو و نیروهای بین مولکولی (صفحات ۵۹ تا ۷۰ کتاب فیزیک دهم تجربی و ریاضی) از فصل سوم کتاب فیزیک دهم فصل ویژگی های فیزیکی مواد می توانید از فایل پاورپوینتی که آماده کرده ایم استفاده …

نوشته پاورپوینت تدریس ویژگی های فیزیکی مواد اولین بار در فیزیکفا پدیدار شد.

]]>
پاورپوینت تدریس ویژگی های فیزیکی مواد

ph10 s3 ppt 00 پاورپوینت تدریس ویژگی های فیزیکی مواد

برای تدریس ۳ بخش حالت های ماده، ویژگی های فیزیکی مواد در مقیاس نانو و نیروهای بین مولکولی (صفحات ۵۹ تا ۷۰ کتاب فیزیک دهم تجربی و ریاضی) از فصل سوم کتاب فیزیک دهم فصل ویژگی های فیزیکی مواد می توانید از فایل پاورپوینتی که آماده کرده ایم استفاده کنید. این فایل ویژه ی دبیران محترم فیزیک است به این دلیل که فقط از عناوین اصلی و تصاویر و ویدیو ها در آن استفاده شده است و توضیح هر اسلاید بر اساس عناوین و تصاویر و ویدیو ها به عهده ی دبیر می باشد. البته دانش آموزان مشتاق به ارائه کنفرانس نیز می توانند از این فایل استفاده کنند. در زیر می توانید چند تصویر از اسلاید های این پاورپوینت را مشاهده کنید.

ph10 s3 ppt 01 150x150 پاورپوینت تدریس ویژگی های فیزیکی مواد ph10 s3 ppt 02 150x150 پاورپوینت تدریس ویژگی های فیزیکی مواد ph10 s3 ppt 03 150x150 پاورپوینت تدریس ویژگی های فیزیکی مواد ph10 s3 ppt 04 150x150 پاورپوینت تدریس ویژگی های فیزیکی مواد

در این فایل همه حالت های ماده به همراه تصویرهای آن حالت و همچنین تصویر در سطحی اتمی و مولکولی آن نمایش داده شده است. هم چنین این فایل شامل ویدیو های زیر می باشد که به دانش آموزان برای درک بهتر مطلب کمک می کند.

 • ویدیوی پدیده پخش در مایعات (تفاوت پخ در آب گرم و سرد)
 • ویدیوی تراکم پذیری جامد، مایع و گاز و بیان تفاوت آن ها
 • ویدیوی حرکت براونی مولکول های دود در زیر میکروسکوپ
 • ویدیوی پدیده پخش در گاز ها
 • ویدیوی حالت پلاسما
 • ویدیوی فاز بلور مایع
 • ویدیوی استفاده از نانو تکنولوژی در خودرو سازی
 • ویدیوی پوشش نانو مایع بر روی صفحات تلفن های همراه و محافظت از نمایشگر
 • انیمیشن توضیح میکروسکوپ نیروی اتمی (AFM)
 • ویدیوی جالب از آثار کشش سطحی آب (Physics Girl)
 • ویدیوی صحنه آهسته سقوط قطره آب
 • ویدیوی مشاهده اثر مویینگی

تدریس این فایل بسته به نظر دبیر محترم یک یا دو جلسه طول می کشد.

حجم فایل: ۲۷۶ مکابایت

دانلود فایل پاورپوینت تدریس ویژگی های فیزیکی مواد :

به سبد خرید شما اضافه شد.

به سبد خرید شما اضافه شد.

 

 فایل قابل ویرایش می باشد و می توانید بخش هایی از آن را حذف یا به آن اضافه کنید و از هیچ لوگویی در آن استفاده نشده است.

فایل با power point 2016 و با فونت فارسی B Koodak آماده شده است. برای بهم نریختن از فونت های سری بی استفاده کنید.

فایل پاورپوینت توسط مصطفی کبیری مدیریت فیزیکفا تهیه و تنظیم شده است.

نوشته پاورپوینت تدریس ویژگی های فیزیکی مواد اولین بار در فیزیکفا پدیدار شد.

]]>
http://physicfa.ir/%d9%be%d8%a7%d9%88%d8%b1%d9%be%d9%88%db%8c%d9%86%d8%aa-%d8%aa%d8%af%d8%b1%db%8c%d8%b3-%d9%88%db%8c%da%98%da%af%db%8c-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d9%81%db%8c%d8%b2%db%8c%da%a9%db%8c-%d9%85%d9%88%d8%a7%d8%af/feed/ 0
محسن سمیعی http://physicfa.ir/%d9%85%d8%ad%d8%b3%d9%86-%d8%b3%d9%85%db%8c%d8%b9%db%8c/ http://physicfa.ir/%d9%85%d8%ad%d8%b3%d9%86-%d8%b3%d9%85%db%8c%d8%b9%db%8c/#respond Fri, 18 Jan 2019 08:08:57 +0000 http://physicfa.ir/?p=16513 محسن سمیعی دبیر رسمی آموزش و پرورش دبیر فیزیک لاهیجان و لنگرود کارشناسی ارشد رشته فیزیک پزشکی از دانشگاه علوم پزشکی مشهد تدریس فیزیک دهم، یازدهم، دوازدهم و کنکور سراسری       اطلاعات دبیر: نام و نام خانوادگی: محسن سمیعی شهر محل تدریس: لاهیجان – لنگرود شهر محل برگزاری کلاس: لاهیجان- لنگرود مدرک تحصیلی: …

نوشته محسن سمیعی اولین بار در فیزیکفا پدیدار شد.

]]>
محسن سمیعی دبیر رسمی آموزش و پرورشman physics teacher 300x300 محسن سمیعی

دبیر فیزیک لاهیجان و لنگرود

کارشناسی ارشد رشته فیزیک پزشکی از دانشگاه علوم پزشکی مشهد

تدریس فیزیک دهم، یازدهم، دوازدهم و کنکور سراسری

 

 

 

اطلاعات دبیر:

نام و نام خانوادگی: محسن سمیعی

شهر محل تدریس: لاهیجان – لنگرود

شهر محل برگزاری کلاس: لاهیجان- لنگرود

مدرک تحصیلی: کارشناسی دبیری فیزیک دانشگاه مازندران- کارشناسی ارشد رشته فیزیک پزشکی از دانشگاه علوم پزشکی مشهد

دبیر: رسمی آموزش و پرورش

تجربه های تدریس:

۱۲ سال سابقه تدریس فیزیک

دارای جزوات کنکوری و تستی تقویتی فیزیک

افتخارات تحصیلی:

رتبه ۷ کنکور ارشد سال ۳

تدریس دروس:

فیزیک دهم، فیزیک یازدهم، فیزیک دوازدهم، کنکور سراسری، امتحانات نهایی و داخلی مدارس

هزینه های کلاس:

۹۰ دقیقه ۱۰۰ هزار تومان

اطلاعات تماس محسن سمیعی:

email: Samie_m23a@yahoo.com

telegram: @Samiee_physic

mobile: 09363164957

 

 

نوشته محسن سمیعی اولین بار در فیزیکفا پدیدار شد.

]]>
http://physicfa.ir/%d9%85%d8%ad%d8%b3%d9%86-%d8%b3%d9%85%db%8c%d8%b9%db%8c/feed/ 0
ناهید نوری مقدم http://physicfa.ir/%d9%86%d8%a7%d9%87%db%8c%d8%af-%d9%86%d9%88%d8%b1%db%8c-%d9%85%d9%82%d8%af%d9%85/ http://physicfa.ir/%d9%86%d8%a7%d9%87%db%8c%d8%af-%d9%86%d9%88%d8%b1%db%8c-%d9%85%d9%82%d8%af%d9%85/#respond Thu, 17 Jan 2019 13:55:09 +0000 http://physicfa.ir/?p=16500 ناهید نوری مقدم دبیر رسمی آموزش و پرورش دبیر فیزیک بیرجند کارشناسی ارشد فیزیک هسته ای دانشگاه بیرجند تدریس فیزیک دهم، یازدهم، دوازدهم و کنکور سراسری     اطلاعات دبیر: نام و نام خانوادگی: ناهید نوری مقدم شهر محل تدریس: بیرجند شهر محل برگزاری کلاس: بیرجند مدرک تحصیلی: کارشناسی ارشد فیزیک هسته ای دانشگاه بیرجند دبیر: …

نوشته ناهید نوری مقدم اولین بار در فیزیکفا پدیدار شد.

]]>
ناهید نوری مقدم دبیر رسمی آموزش و پرورشwomen physics teacher 300x293 ناهید نوری مقدم

دبیر فیزیک بیرجند

کارشناسی ارشد فیزیک هسته ای دانشگاه بیرجند

تدریس فیزیک دهم، یازدهم، دوازدهم و کنکور سراسری

 

 

اطلاعات دبیر:

نام و نام خانوادگی: ناهید نوری مقدم

شهر محل تدریس: بیرجند

شهر محل برگزاری کلاس: بیرجند

مدرک تحصیلی: کارشناسی ارشد فیزیک هسته ای دانشگاه بیرجند

دبیر: رسمی آموزش و پرورش

تجربه های تدریس:

۱۳سال سابقه خدمت
دبیر تخصصی فیزیک دبیرستان های نمونه و تیزهوشان

افتخارات تدریس:

چندین مورد قبولی دانش آموزهایم در دانشگاههای دولتی سطح بالا با رتبه های خوب

تدریس دروس:

فیزیک دهم، فیزیک یازدهم، فیزیک دوازدهم، کنکور سراسری، امتحانات نهایی و داخلی مدارس

هزینه های کلاس:

۹۰ دقیقه ۷۰ هزار تومان

اطلاعات تماس ناهید نوری مقدم:

email: nahid.noorimoghaddam@gmail.com

mobile: 09153624968

نوشته ناهید نوری مقدم اولین بار در فیزیکفا پدیدار شد.

]]>
http://physicfa.ir/%d9%86%d8%a7%d9%87%db%8c%d8%af-%d9%86%d9%88%d8%b1%db%8c-%d9%85%d9%82%d8%af%d9%85/feed/ 0
مصطفی کبیری http://physicfa.ir/%d9%85%d8%b5%d8%b7%d9%81%db%8c-%da%a9%d8%a8%db%8c%d8%b1%db%8c/ http://physicfa.ir/%d9%85%d8%b5%d8%b7%d9%81%db%8c-%da%a9%d8%a8%db%8c%d8%b1%db%8c/#respond Thu, 17 Jan 2019 11:16:29 +0000 http://physicfa.ir/?p=16485 مصطفی کبیری کناری دبیر رسمی آموزش و پرورش دبیر فیزیک کلاردشت کارشناسی دبیری فیزیک دانشگاه مازندران تدریس فیزیک دهم، یازدهم، دوازدهم و کنکور سراسری       اطلاعات دبیر: نام و نام خانوادگی: مصطفی کبیری کناری شهر محل تدریس: کلاردشت شهر محل برگزاری کلاس: کلاردشت مدرک تحصیلی: کارشناسی دبیری فیزیک دانشگاه مازندران دبیر: رسمی آموزش …

نوشته مصطفی کبیری اولین بار در فیزیکفا پدیدار شد.

]]>
mostafakabiri phteach 300x285 مصطفی کبیریمصطفی کبیری کناری دبیر رسمی آموزش و پرورش

دبیر فیزیک کلاردشت

کارشناسی دبیری فیزیک دانشگاه مازندران

تدریس فیزیک دهم، یازدهم، دوازدهم و کنکور سراسری

 

 

 

اطلاعات دبیر:

نام و نام خانوادگی: مصطفی کبیری کناری

شهر محل تدریس: کلاردشت

شهر محل برگزاری کلاس: کلاردشت

مدرک تحصیلی: کارشناسی دبیری فیزیک دانشگاه مازندران

دبیر: رسمی آموزش و پرورش

تجربه های تدریس:

تدریس فیزیک در دبیرستان های پسرانه و دخترانه شهرستان کلاردشت از سال ۱۳۸۹ تا کنون

تدریس فیزیک در موسسات آموزشی مختلف کلاردشت از سال ۱۳۸۹ تا کنون

آموزش های دیجیتال فیزیک در بستر وبسایت

مدیریت وبسایت آموزشی فیزیکفا

افتخارات تدریس:

قبولی دانش آموز در علوم پزشکی گیلان (منطقه ۳)

قبولی دانش آموز در علوم پزشکی بابل (منطقه ۳)

قبولی دانش آموز در داروسازی ساری (منطقه ۳)

قبولی دانش آموزها در مهندسی برق، مکانیک دانشگاه نوشیروانی (منطقه ۳)

قبولی دانش آموزها در رشته های پیراپزشکی، مهندسی های کامپیوتر، شیمی، صنایع و … در استان مازندران (منطقه ۳)

و …

تدریس دروس:

فیزیک دهم، فیزیک یازدهم، فیزیک دوازدهم، کنکور سراسری، امتحانات نهایی و داخلی مدارس

هزینه های کلاس:

برای اطلاع تماس گرفته شود.

اطلاعات تماس مصطفی کبیری:

email: mostafa.kabiri.kenari@gmail.com

telegram: @mostafakabiri

mobile: 09111179199

در حال حاضر کلاس خصوصی نمی پذیرم.

 

 

 

نوشته مصطفی کبیری اولین بار در فیزیکفا پدیدار شد.

]]>
http://physicfa.ir/%d9%85%d8%b5%d8%b7%d9%81%db%8c-%da%a9%d8%a8%db%8c%d8%b1%db%8c/feed/ 0