لیست دبیر فیزیک
کانال رسمی فیزیکفا در تلگرام
انرژیفیزیک اول دبیرستان

انرژی درونی

انرژی درونی یک جسم ، مجموع انرژی های ذره های تشکیل دهنده ی آن است .

1 1 4 0 daronii انرژی درونی

معمولا افزایش انرژی درونی یک جسم با افزایش دمای جسم همراه است . هر چه تعداد ذرات یک جسم بیشتر و انرژی هر ذره بالاتر باشد ، انرژی درونی آن جسم بیشتر است .

هنگامی که یک اتومبیل ترمز می کند ، انرژی جنبشی آن به انرژی درونی لاستیک ها و سطح جاده تبدیل می شود ، زیرا ذرات لاستیک و سطح جاده گرم می شوند .

مثال : اتومبیلی به جرم یک تن با سرعت ۱۰۸ کیلومتر بر ساعت بر مسیر مستقیمی در حال حرکت است . اتومبیل ترمز می کند و متوقف می شود .چند کیلوژول انرژی به انرژی درونی جاده و لاستیک ها تبدیل می شود ؟

1 1 4 1 daronii انرژی درونی

تمرین۱ : دوچرخه سواری سرعت خود را از ۸ به ۵ متر بر ثانیه می رساند . اگر جرم دوچرخه سوار و و دوچرخه ۸۰ کیلوگرم باشد ، چند ژول انرژی به انرژی درونی لاستیک دوچرخه ، محیط و … تبدیل شده است ؟

تمرین ۲ : توپی به جرم ۲۰۰ گرم از ارتفاع ۳ متری سطح زمین رها می شود . این توپ پس از برخورد با زمین تا ارتفاع ۲٫۴ متری زمین بالا می آید .در این حالت در اثر برخورد توپ با زمین چه مقدار از انرژی توپ تلف ( تبدیل به انرژی درونی ) شده است ؟

حل تمرین ها (امتیاز لازم برای مشاهده : ۲۰) :

[mycred_sell_this price=”20″ expire=”12″] دانلود حل تمرین های انرژی درونی[/mycred_sell_this]
برچسب ها

کبیری

مصطفی کبیری کناری متولد سال ۱۳۶۷ در شهرستان فریدونکنار (استان مازندران) ، دبیر فیزیک دبیرستان های شهرستان کلاردشت با سوابق تحصیلی کارشناسی رشته دبیری فیزیک در دانشگاه مازندران و کارشناسی ارشد فیزیک حالت جامد در دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم . هدف از ایجاد این سایت برای من ، ایجاد یک محیطی آموزشی کارآمد است که در آن دانش آموزان بتوانند فیزیک را به صورت پایه ای و مفهومی بیاموزند .

مطالب مشابه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
بستن