لیست دبیر فیزیک
کانال رسمی فیزیکفا در تلگرام
انرژیفیزیک اول دبیرستان

قانون پایستگی انرژی

قانون پایستگی انرژی : انرژی خلق یا نابود نمی شود ، بلکه از حالتی به حالت دیگر تبدیل می شود یا از جسمی به جسم دیگر منتقل می شود .

1 1 5 0 payestegi قانون پایستگی انرژی

هنگامی که جسمی از ارتفاعی رها می شود ، انرژی پتانسیل گرانشی جسم به انرژی جنبشی جسم تبدیل می شود و همچنین مقداری از انرژی اولیه آن صرف غلبه بر اصطکاک هوا می گردد . زمانی که یک فوتبالیست یک توپ را شوت می کند ، انرژی جنبشی پای فوتبالیست به توپ منتقل می شود و توپ دارای انرژی جنبشی می شود .

مثال : جسمی به جرم ۱ کیلوگرم از ارتفاع ۸۰ سانتی متری سطح زمین رها می شود . این جسم با چه سرعتی به سطح زمین برخورد می کند ؟ از مقاومت هوا صرفنظر کنید . (g=10 )
1 1 5 1 payestegi قانون پایستگی انرژی

تمرین ۱ : توپی به جرم ۱ کیلوگرم را با سرعت ۱۰ متر بر ثانیه به بالا پرتاب می کنیم .   اگر ۴۰ % انرژی آن صرف غلبه بر مقاومت هوا شود ، توپ تا چه ارتفاعی بالا می رود ؟ ( g=10 )

تمرین ۲ : جسمی به جرم ۱۵۰۰ گرم را با سرعت ۳۰ متر بر ثانیه در امتداد قائم رو به بالا پرتاب می کنیم . اگر ۲۰ درصد انرژی جسم هنگام بالا رفتن و ۱۰ در صد آن هنگام پایین آمدن تلف شود ، تعیین کنید :

الف ) جسم تا چه ارتفاعی بالا می رود ؟

ب ) سرعت برگشتن به زمین را حساب کنید .

حل تمرین ها (امتیاز لازم برای مشاهده : ۲۰) :

[mycred_sell_this price=”10″ expire=”12″] حل تمرین های پایستگی انرژی [/mycred_sell_this]
برچسب ها

کبیری

مصطفی کبیری کناری متولد سال ۱۳۶۷ در شهرستان فریدونکنار (استان مازندران) ، دبیر فیزیک دبیرستان های شهرستان کلاردشت با سوابق تحصیلی کارشناسی رشته دبیری فیزیک در دانشگاه مازندران و کارشناسی ارشد فیزیک حالت جامد در دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم . هدف از ایجاد این سایت برای من ، ایجاد یک محیطی آموزشی کارآمد است که در آن دانش آموزان بتوانند فیزیک را به صورت پایه ای و مفهومی بیاموزند .

مطالب مشابه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن