الکتریسیته ساکنالکتریسیته ساکنفیزیک سوم دبیرستانفیزیک یازدهم

نیروی وارد بر بار الکتریکی در میدان الکتریکی

ph3 s2 5 bar 0 نیروی وارد بر بار الکتریکی در میدان الکتریکی

نیروی وارد بر بار الکتریکی در میدان الکتریکی از رابطه زیر بدست می آید :

ph3 s2 5 bar 4 نیروی وارد بر بار الکتریکی در میدان الکتریکی

و برای تعیین جهت این نیرو باید به نکته زیر توجه کنیم :

نکته : اگر بار الکتریکی مثبت باشد ، F و E هم جهتند و اگر بار الکتریکی منفی باشد ، F و E خلاف جهت هم اند .

ph3 s2 5 bar 1 نیروی وارد بر بار الکتریکی در میدان الکتریکی

میدان الکتریکی یکنواخت : اگر خط های میدان در ناحیه ای از فضا با یکدیگر موازی ، هم فاصله و هم جهت باشند ، به آن میدان الکتریکی یکنواخت گویند .

مثال : ذره ای با بار ۲ میکروکولن در داخل میدان الکتریکی یکنواختی به حال تعادل قرار دارد . اگر جرم ذره ۲ گرم باشد ، اندازه و جهت میدان الکتریکی را تعیین کنید . (g=10)

ph3 s2 5 bar 2 نیروی وارد بر بار الکتریکی در میدان الکتریکی

تمرین ۱ : مطابق شکل یک آونگ الکتریکی در یک میدان الکتریکی یکنواخت قرار گرفته است . رابطه نشان داده شده در شکل را بدست آورید .

ph3 s2 5 bar 3 نیروی وارد بر بار الکتریکی در میدان الکتریکی

تمرین ۲ : در یک میدان الکتریکی یکنواخت قائم رو به پایین ، ذره ای باردار به جرم ۵ گرم معلق و در حال سکون است . اگر بزرگی میدان الکتریکی ۱۰۰۰ نیوتون بر کولن باشد .

الف) علامت بار ذره را تعیین کنید .

ب) مقدار بار الکتریکی این ذره را حساب کنید .

حل تمرین ها :

 

برچسب ها

کبیری

مصطفی کبیری کناری متولد سال ۱۳۶۷ در شهرستان فریدونکنار (استان مازندران) ، دبیر فیزیک دبیرستان های شهرستان کلاردشت با سوابق تحصیلی کارشناسی رشته دبیری فیزیک در دانشگاه مازندران و کارشناسی ارشد فیزیک حالت جامد در دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم . هدف از ایجاد این سایت برای من ، ایجاد یک محیطی آموزشی کارآمد است که در آن دانش آموزان بتوانند فیزیک را به صورت پایه ای و مفهومی بیاموزند .

مطالب مشابه

11 دیدگاه در “نیروی وارد بر بار الکتریکی در میدان الکتریکی”

  1. میدان الکتریکی یکنواخت انحنا ندارد . خطوط میدان الکتریکی بین دو صفحه رسانای موازی همانند شکل کتاب است که در وسط این دو صفحه میدان الکتریکی یکنواخت است .زیرا خطوط هم جهت ، موازی و هم فاصله هستند.و در لبه و بیرون از آن چنین شرایطی بر قرار نیست و میدان یکنواخت نیست

    1. خطوط میدان ناشی از یک بار الکتریکی در همه جهات می باشد . در نقاط دور از لبه ها میدان های الکتریکی هر بار ، میدان های یکدیگر را به دلیل تقارنشان خنثی می کنند و بر آیند آنها می شود همان خطوط موازی یکنواخت ولی در لبه ها بار های الکتریکی یک فضای خالی خواهند داشت و دیگر باری نیست که میدانش آن را خنثی کند . یعنی میدان الکتریکی بار در لبه در همه جهات وجود دارد . و چون هر خط میدان از مثبت به منفی می رود با انحنا به صفحه دیگر می رسد و البته خطوطی هم هستند که در جهتی می روند که به صفحه دیگر نمی رسند .
     به شکل میدان ها در پست زیر توجه کنید
     http://physicfa.ir/%d9%85%db%8c%d8%af%d8%a7%d9%86-%d8%a7%d9%84%da%a9%d8%aa%d8%b1%db%8c%da%a9%db%8c/

 1. میشه بگید چرا بار الکتریکی مثبت باشد ، F و E هم جهتند و اگر بار الکتریکی منفی باشد ، F و E خلاف جهت هم اند ؟

  معلم فیزیک ما از سوال بالا و پرسید هنوز منتظره یک جوابیم

  1. چون جهت میدان الکتریکی از بار مثبت به سمت منفی است و وقتی بار مثبت رو در میدان بگذارید ، از بار مثبت دور و به سمت بار منفی می رود یعنی در جهت میدان حرکت می کند. بنابراین وقتی بار مثبت است ، نیرو و میدان هم جهت اند

  1. به متن کتاب درسی مراجعه شود .به خوبی توضیح داده است . به طور خلاصه می توان گفت دی الکتریک قطبی یا غیر قطی موجب افزایش بار الکتریکی در نزدیکی صفحات می شود.

 2. اگر ذره های باردار رو توی آونگ بده و و میدان رو یکنواخت افقی در نظر بگیره و بدونیم بارها مختلف العلامت اند چطوری جرم دو ذره رو حساب کنیم؟؟

  1. اونوقت به هر بار علاوه بر نیروی کشش نخ و نیروی وزن ، نیروی جاذبه الکتریکی بین دو بار و نیروی وارد شده بر بار از طرف میدان نیز وارد می شود و سپس به حل مساله می پردازیم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
بستن