دسته‌ها
دما و گرما فیزیک اول دبیرستان

گرما

گرما : انرژی است که به علت اختلاف دما بین دو جسم مبادله می شود .

ph1 s2 3 garma 0 گرما

گرمای ویژه : گرمایی است که باید به یک کیلوگرم از یک ماده بدهیم تا دمای آن یک درجه سلسیوس افزایش یاید.

ph1 s2 3 garma 1 گرما

یکای گرمای ویژه در رابطه فوق به صورت زیر است : ph1 s2 3 garma 2 گرماتوان گرمایی :

ph1 s2 3 garma 3 گرما

مثال : یک گرمکن الکتریکی را درون ظرف عایقی محتوی ۲ کیلوگرم روغن قرار داده ایم . پس از مدت ۲۰۰ ثانیه دمای روغن از ۲۰ به ۵۰ درجه سلسیوس می رسد . اگر گرمای ویژه روغن ۱۵۰۰ ژول بر کیلوگرم درجه سانتی گراد باشد ، توان گرمکن چقدر است ؟

ph1 s2 3 garma 4 گرما

تمرین ۱: دمای ۳ کیلوگرم مس را از ۵۵ به۲۵ می رسانیم .مقدار گرمایی که در این فرآیند مبادله می شود را محاسبه کنید ؟ظرفیت گرمایی ویژه مس ۴۰۰ است .

تمرین ۲: گلوله ای با سرعت ۴۰ متر بر ثانیه به تنه درختی برخورد نموده و در آن فرو می رود . اگر در این حالت یک چهارم از کل انرژی آن به صورت گرما به خود گلوله منتقل شود ، دمای گلوله چند درجه سلسیوس افزایش می یابد ؟ ظرفیت گرمایی ویژه گلوله ۱۰۰ است .

تمرین ۳: یک سماور برقی دمای یک لیتر آب ۱۰ درجه را در مدت ۴۰ دقیقه به ۹۰ درجه می رساند . اگر گرمای ویژه آب ۴۲۰۰ باشد و توان گرمایی سماور ۲۸۰ وات باشد ، بازده این سماور را حساب کنید .

تمرین۴: جسمی با سرعت v به دیواری برخورد می کند . اگر در اثر این برخورد ۶۰ درصد از انرژی اولیه جسم صرف گرم شدن جسم شود و دمای جسم به اندازه ی ۱۰ درجه سلسیوس افزایش یابد ، v را بدست آورید . ظرفیت گرمای ویژه جسم ۳۰۰ است .

حل تمرین ها (امتیاز لازم برای مشاهده : ۲۰) :

[mycred_sell_this price=”20″ expire=”12″]  [/mycred_sell_this]

 از کبیری

مصطفی کبیری کناری متولد سال ۱۳۶۷ در شهرستان فریدونکنار (استان مازندران) ، دبیر فیزیک رسمی آموزش و پرورش شهرستان فریدونکنار، کارشناسی رشته دبیری فیزیک در دانشگاه مازندران هستم . هدف از ایجاد این سایت برای من ، ایجاد یک محیطی آموزشی کارآمد است که در آن دانش آموزان بتوانند فیزیک را به صورت پایه ای و مفهومی بیاموزند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *